full screen background image

پیوند کلیه مصنوعی با قابلیت ایمپلنت

18853 بار دیده شده

با پیوند کلیه مصنوعی هزاران بیمار جان سالم به در خواهند برد و می توانند به زندگی عادی خود برگردند. در ویدئوی زیر طرز کار این پیوند کلیه مصنوعی با قابلیت ایمپلنت را مشاهده نمایید.

Loading the player...

دکتر شوو روی نمونه آزمایشی یک کلیه‌ مصنوعی را در دست دارد که می‌تواند برای پیوند به بیماران در انتظار پیوند کلیه و یا بیمارانی که در مراحل وخیم بیماری کلیوی قرار دارند مورد استفاده قرار گیرد.
پروژه تحقیقاتی ساخت کلیه مصنوعی با قابلیت ایمپلنت، با تخصیص هزینه پژوهشی ۶ میلیون دلاری از جانب «انستیتوی ملی تصویرپرداری زیست‌پزشکی و مهندسی زیستی» – به عنوان زیرشاخه‌ای از مؤسسه ملی بهداشت آمریکا- به تیم محققین به سرپرستی دکتر شوو روی دارنده دکترای مهندسی زیستی از دانشگاه کالیفرنیا و دکتر ویلیام فیسل متخصص کلیه از دانشگاه وندربیلت واگذار شده است.
دکتر روی بیان می‌کند: «ما قصد داریم تا در این دهه آزمایش‌های بالینی متعددی بر روی یک عضو مصنوعی بدن که قابلیت ایمپلنت دارد را به انجام رسانیم. ما برای انجام این کار از همراهی و همکاری مؤسسه ملی بهداشت آمریکا و سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده خواهیم کرد.»
روی استاد گروه «مهندسی زیستی و علوم پزشکی» در دانشکده «داروسازی و پزشکی» دانشگاه کالیفرنیا و مدیر فنی پروژه کلیه – یک پروژه همکاری بین نهادی- است. تیم پروژه کلیه، نمونه اولیه کلیه را ساخته‌اند که عملکردهای کلیه انسان را شبیه‌سازی می‌کند. تیم پروژه در حال حاضر در حال آزمایش اجزای کلیدی این کلیه مصنوعی هستند.
مطالعات اولیه در خصوص نمونه آزمایشی پیوند کلیه مصنوعی بسیار دلگرم کننده است.
یکی از اجزای این کلیه مصنوعی یک نانوفیلتر سیلیکونی است که سموم، نمک‌ها، برخی مولکول‌های کوچک و آب را از خون جدا می‌کند. تیم تحقیقاتی روی طراحی این نانوفیلتر را بر اساس روش‌های ساخت «نیمه‌هادی‌های الکترونیکی و سیستم‌های میکروالکترومکانیکی» انجام داده‌اند. بنا بر گفته دکتر روی این نانوفیلترهای سیلیکونی در مقایسه با فیلترهای مورد استفاده در دستگاه‌های دیالیز معمولی، مزایای متعددی دارند. نانوفیلتر سیلیکونی به گونه‌ای طراحی شده که بدون استفاده از پمپ یا نیروی برق و صرفاً به کمک فشار خون کار می‌کند.

طرز کار این کلیه مصنوعی

دکتر روی توضیح می‌دهد که نمونه آزمایشی کلیه مصنوعی که تیم وی ساخته، چگونه کار می‌کند.

دومین جزء کلیدی در این کلیه مصنوعی یک «بیوراکتور» است که سلول‌های توبول کلیه انسان را در خود جای داده است. این سلول‌ها فعالیت متابولیکی انجام داده و آب مایع تصفیه شده حاصل از نانوفیلتر را به منظور کنترل حجم خون بازجذب می‌کنند. دکتر دیوید هیوم استاد دانشگاه میشیگان و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، پیش‌تر نشان داده بود که چنین بیوراکتوری در مقایسه با دیالیز معمولی تا حد بسیار زیادی به نجات جان بیماران حاد کلیوی بستری در آی‌سی‌یو کمک می‌کند.

پیوند کلیه مصنوعی در کنار کلیه فعلی بیمار

کلیه مصنوعی ساخت دکتر روی و دکتر فیسل طوری ساخته شده که در کنار کلیه فعلی بیمار قرار گرفته (بدون اینکه کلیه‌های بیمار از بدنش برداشته شود) و مستقیماً به جریان خون بیمار و به مثانه وی متصل گردد.

طبق گفته دکتر روی بر خلاف بیماران پذیرنده پیوندهای کلیه، بیمارانی که کلیه مصنوعی دریافت می‌کنند نیازمند داروهای «سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن» نیستند. بر اساس گفته دکتر روی، مطالعات پیش‌بالینی ابتدایی نشان می‌دهد که پوشش غیر واکنشی اجزای این کلیه مصنوعی، منجر به گرفتگی فیلتر آن و یا واکنش سیستم ایمنی بدن بیمار نمی‌شود، علاوه بر این سلول‌‌های بیوراکتور می‌توانند حداقل برای ۶۰ روز در شرایط فیزیولوژیکی شبیه‌سازی‌شده دوام آورند.

سرمایه‌گذاری جدید «انستیتوی ملی تصویرپرداری زیست‌پزشکی و مهندسی زیستی» بر روی مطالعات آزمایشگاهی و روش‌های بهینه‌سازی عملکرد سلول‌های بیوراکتور کلیه تمرکز خواهد داشت. بخشی از این سرمایه‌گذاری به منظور انجام اصلاحات لازم در طراحی مکانیکی نانوفیلتر و ارزیابی زیست‌سازگاری کلیه مصنوعی صرف خواهد شد. همچنین فیلتر در مطالعات پیش‎بالینی با هدف قابلیت تصفیه پایدار مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
22 نظر درباره “پیوند کلیه مصنوعی با قابلیت ایمپلنت

 1. صابر اسگندرزاده

  سلام واقعا از شما سپاسگزارم من خودم ۱۲ سال هست دیالیز میشم اینو شنیدم امیدوار شدم به زندگی کی به ایران می یاد

  پاسخ
 2. ناشناس

  سلام مطالب تان خیلی مفید بود فقط لطفا تاریخ ساخت و آزمایشات تان را در دسترس قرار دهید تا دیگران بیشتر به حقیقت بودن این مطلب مطمعن شوند

  پاسخ
 3. fardina osmany

  سلام مطالب تان خیلی مفید بود فقط لطفا تاریخ ساخت و آزمایشات تان را در دسترس قرار دهید تا دیگران بیشتر به حقیقت بودن این مطلب مطمعن شوند

  پاسخ
 4. منیره

  منم دوساله دیالیز میشم خیلی دردناکه یه روز درمیون بری دیالیز نه مسافرتی نه ارامشی واقعا سخته من که روحیه رو باختم امیدوارم زودتر ماها هم نجات پیدا کنیم

  پاسخ
 5. مهدی

  سلام واقعا خبر مسرت بخشی بود خواهشمندیم دانشمندان ودست اندر کاران بتوانند این محصول رو وارد ایران کنند انشالله

  پاسخ
 6. محمد

  این طور که من تو خبر های پیگیری کردم.گویا کلیه مصنوعی ساخته شده و مراحل تحقیقات بر روی حیوانات را طی میکنه .گویا از ابتدای سال ۲۰۲۰ ازمایشهای بالینی برای کلیه مصنوعی عملیاتی میشود.
  امیدوار کارشون زودتر به نتیجه برسه

  پاسخ
 7. علی محمد سجادیه

  باسلام و احترام بنده مشاور سلامت هستم خواهشمندم تو زمینه دیابت و فشارخون و میگرن دوستانم را ب من معرفی کنید

  پاسخ
 8. دینا

  توکل بر خدا . همه چیز درست میشه فقط توکل کن . بقیه ش با اون . علمشو به بندش میده . به امید اون روز که هیچ دیالیزی نباشه و نبینیم . آمین

  پاسخ
 9. ابوالحسن خالقی

  من که سالمم خدا را شکرگزارم . اما خیلی خیلی خوشحال شدم و مسرورم که علم بشر به درد دردمندان خورده . خدا لعنت کنه کسانی را که برای آدم کشی بمب و هواپیما میسازند و بکار میگیرند . علم به این میگویند . ماشاءالله به این دکتر انسان دوست سخت کوش .

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.