full screen background image

پیک رباتی خودران یا پهپاد آمازون؟

2087 بار دیده شده

به دلیل گسترش خودروهای بدون‌سرنشین زمینی که هدف آن افزایش کیفیت تحویل مواد غذایی و غیره بوده، ممکن است که به‌زودی دیدن ناوگانی از پیک رباتی خودران در خیابان‌ها برای ما تبدیل به چیزی روزمره شود.

Loading the player...

یکی از مؤسسان سابق اسکایپ، شرکت جدید استارشیپ تکنالجیز را بنانهاده است و در حال آماده شدن برای امتحان اولین پیک رباتی خودران در لندن است. به گفته‌ی سازندگان این ربات‌ها که هنوز اسمی برایشان انتخاب‌نشده، آن‌ها کوچک، ایمن و کارا بوده و همچنین دی‌اکسید کربن تولید نمی‌کنند.

آتی هینلا، یک از بنیان‌گذاران سابق اسکایپ و مدیرعامل استارشیپ تکنالجیز گفت: “شما به همان روش معمول به‌صورت آنلاین سفارش می‌دهید، اما به‌جای اینکه کسی در خانه‌ی شما بیاید و در بزند، شما به‌وسیله‌ی یک ربات بسته را تحویل می‌گیرید.”

برنامه ریزی پیک رباتی خودران برای مفاصل کوتاه

این ربات‌ها می‌توانند به‌اندازه‌ی دو پاکت خرید را به فاصله‌ی ۵ تا ۳۰ دقیقه از محل استقرارشان حمل کنند. هینلا توضیح داد که این ربات‌ها برای سفارش‌هایی در فاصله‌ی طولانی برنامه‌ریزی نشده‌اند، بلکه برای نهایت یک مایل تحویل کاربرد دارند. او گفت که با این کار مشتری‌ها روی تحویل جنس خود نظارت خواهند داشت و می‌توانند از جایگاه دلخواه و دقیقی این کار را انجام دهند.

هینلا گفت: ” شما به‌عنوان مشتری درزمانی که برای شما مناسب‌تر است، با استفاده از تلفن هوشمند خود پیک را خبر می‌کنید. و بعد ربات محصولات شمارا از جایگاه‌های ما برداشته و به خانه‌ی شما می‌آورد. کل این کار حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. پس به‌جای اینکه به شما گفته شود در نصف روز یا یک روز محصول به شما تحویل داده می‌شود، شما می‌توانید بازه‌ی زمانی دلخواه را، مثلاً ده دقیقه، تعیین کنید.”

ردیابی بسته ها تا تحویل 

وقتی بسته در حال حمل شدن به‌وسیله‌ی ربات است، مشتری می‌تواند به‌صورت زنده و با تلفن هوشمندِ خود آن را ره‌گیری کند. وقتی‌که به آدرس موردنظر رسید، مشتری قفل محفظه‌ی ربات را با تلفن هوشمند خود بازکرده و به محصول خود دسترسی پیدا می‌کند.

در گرینویچ لندن، جایی که مرحله‌ی آزمایشی قرار است اجرا شود، این ربات توجه خیلی از عابران را به خود جلب کرده اما اکثر آن‌ها نگاه مثبتی به این موضوع داشتند.

جک گفت: “من خیلی تحت تأثیر قرارگرفته‌ام. این دستگاه کوچک، ایمن و آینده‌گون است. من فکر می‌کنم که ایده‌ی خیلی جالبی است.”

پیتر که در حال خرید بود گفت: “من فکر می‌کنم که این بخشی از آینده‌ی ما خواهد بود. پیش‌بینی می‌کنم که به‌زودی شما ازاین‌دست چیزها را خواهید دید که در زمین یا هوا وزوزکنان در حال رفت‌وآمد هستند. فکر می‌کنم که این ابتدای کار است.” او در ادامه گفت: “برای کسی مثل من که خریدهای کریسمس خود را برای آخرین لحظه‌ها می‌گذارد، به‌احتمال‌زیاد می‌تواند خیلی کارایی داشته باشد.”

استارشیپ تکنالجیز از مواد معمول استفاده کرده، برای همین این ربات سبک و ارزان بوده و می‌تواند قیمت تحویل برای هر بسته را ۱۰ تا ۱۵ برابر ارزان‌تر کند.

نظارت اپراتور بر  پیک رباتی خودران

این پیک رباتی خودران با یک سیستم جهت‌یاب و یک نرم‌افزار پرهیز از موانع مجهز شده است. شرکت می‌گوید که در ۹۹% مواقع، ربات به‌صورت خودکار حرکت می‌کند. بااین‌وجود برای حفظ ایمنی، همیشه یک اپراتور بر روی کار ربات‌ها نظارت می‌کند.

نگرانی از دزدیده شدن اجناس داخل ربات با یک سیستم ایمنی داخلی برطرف شده است. هینلا گفت ارزش سود احتمالی حاصل از دزدی از این ربات، ارزش خطر کردن را ندارد.

هینلا این‌گونه توضیح داد: “ممکن است که فکر کنید مردم از این ربات دزدی خواهند کرد، اما این کار خیلی سخت‌تر از آنی است که به نظر می‌رسد. اول اینکه جعبه‌ای که بسته در آن قرار دارد قفل‌شده است. برای همین دسترسی به آن آسان نیست. مخصوصاً اگر ابزار ویژه‌ای برای این کار نداشته باشید. و بسیاری از اوباش خیابانی ابزار خاصی ندارند. دوم اینکه این ربات ۹ دوربین دارد و همیشه به اینترنت متصل است. دارای جی‌پی‌اس است. اپراتوری دارد که می‌تواند با مردمی که اطراف ربات هستند صحبت کند، یک بلندگوی پرقدرت و یک میکروفون در این ربات قرار دارد. برای همین این کار آسانی نخواهد بود.”

خدمات پیک رباتی خودران توسط چند شرکت در حال ساخته‌شدن است. ازجمله گوگل و وال‌مارت. خرده‌فروش‌های آنلاین آمازون، که هواپیماهای بی‌سرنشین و بی‌نام آن‌ها به‌زودی در آسمان‌ها به پرواز درخواهند آمد، اخیراً ویدیویی را منتشر کرده‌اند که نمونه‌ی اولیه‌ی فناوری آن‌ها را نمایش می‌داد. اما استارشیپ تکنالجیز گفت که مشک بزرگی ازلحاظ “پذیرش اجتماعی” برای هواپیماهای بدون سرنشین وجود دارد، مشکلی که برای خودروهای بدون‌سرنشین  وجود ندارد.

او گفت: “این از هواپیمای بدون‌سرنشین امن‌تر است. مردم از هواپیمای بدون‌سرنشینی که در ارتفاع پایین حرکت کند خوششان نمی‌آید؛ مخصوصاً وقتی یک ماشین پرنده، وزوزکنان از روی حیاطشان پرواز کند. اگر در حال حمل بسته‌ای برای شما باشد، قابل‌قبول است. اما اگر برای دیگران بسته حمل کند، میدانید که، مردم این را دوست ندارند. آن‌ها از دیدن ماشین‌های پرنده‌ی دیگران روی حیاط خود و جایی که فرزندانشان در حالی بازی کردن هستند، خوششان نمی‌آید. برای همین در پذیرش چنین ربات‌هایی مشکل وجود درد، یعنی ربات‌هایی که پرواز می‌کنند. اما برای ربات‌های زمینیِ ایمن و بانمک، مشکل چندانی وجود ندارد.”

استارشیپ تکنالجیز در بهار ۲۰۱۶ در لندن و چندین شهر آمریکا، طرح آزمایشی حقیقی خود را اجرا خواهد کرد.
2 نظر درباره “پیک رباتی خودران یا پهپاد آمازون؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.