full screen background image

چرخی که برق تولید کرده و شکل خود را عوض می‌کند

3027 بار دیده شده

چرخ‌ها معمولاً به جاده نیرو وارد می‌کنند، اما آیا امکان آن وجود دارد که بخشی از این انرژی را بتوان بازیافت کرد؟
این ایده‌ی اصلی چرخ بی‌اچ-او‌تری گودویر است که در جنوا موتور شو به نمایش گذاشت شد. درون این چرخ از مواد پیزوالکتریک حرارتی ساخته‌شده است که موقع حرکت کردن حرارت را تبدیل به برق می‌کند. با این برق می‌توان باتری خودروهای الکتریکی و ترکیبی را شارژ کرد.

سطح چرخ طوری طراحی‌شده که بتواند نور خورشید را بهتر جذب کند، تا با حرارت تولیدشده حتی در هنگام پارک بودن ماشین هم برق تولید شود. گودویر هنوز نگفته که چقدر برق می‌تواند تولید کند، چون هنوز این چرخ‌ها در حد یک ایده باقی‌مانده است.

تریپل‌توب ایده‌ی دیگری است که کنار بی‌اچ-او‌تری در حال بررسی شدن است. این چرخ سه مخزن هوا زیر لایه‌ی سطحی چرخ داشته و سیستمی که می‌تواند فشار هوای هر یک را به‌صورت جداگانه کنترل کند.

گودویل

چرخی که برق تولید کرده و شکل خود را عوض می‌کند - فردانما ۳
چرخی که برق تولید کرده و شکل خود را عوض می‌کند - فردانما ۴
چرخی که برق تولید کرده و شکل خود را عوض می‌کند - فردانما
چرخی که برق تولید کرده و شکل خود را عوض می‌کند - فردانما ۲

وقتی‌که ماشین به‌صورت مستقیم روی یک جاده‌ی خشک در حال حرکت است، همه آن‌ها به یک اندازه باد خواهند داشت. اما موقع پیچیدن، مخزن خارجی بیشترین فشار هوا را دریافت می‌کند تا بخشی که با جاده تماس دارد تا حد ممکن صاف باشد. وقتی حسگرها متوجه خیس بودن جاده شوند، مخزن وسطی بیشتر باد می شود تا مانند چرخ موتورها حالت گردتری به خود بگیرد، که این کار از رفتن آب زیر چرخ‌ها تا حد امکان جلوگیری می‌کند.
قرار نیست که هیچ‌کدام از این طرح‌ها به‌زودی ساخته شوند، اما گودویل فکر می‌کند که از فناوری‌های این‌چنینی در خودروهای هوشمند الکتریکی آینده استفاده خواهد شد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.