full screen background image

کاهش آلودگی هوا با جاروبرقی غول پیکر

5320 بار دیده شده

این جاروبرقی غول پیکر با ایجاد حباب‌های بدون مه‌دود قصد کاهش آلودگی هوا را دارد.

Loading the player...

گسترش روزافزون صنایع و فناوری ‌ها باعث بروز مشکل آلودگی هوا شده و این موضوع آن‌قدر شدید است که در مناطق پرجمعیت می‌توان آن را با چشم غیرمسلح دید. این آلودگی‌ها تأثیرات مخربی را بر سلامت انسان‌ها می‌گذارد. هنرمند و مخترعی به نام دن روسخرده ادعا می‌کند که مه‌دود میزان متوسط طول عمر مردم هلند را نه ماه کاهش داده است. او اعتقاد دارد که جوامع انسانی نیاز دارند که این شهرهای پیشرفته را دوباره “قابل زندگی کردن” کنند.
به خاطر همین موضوع، او و گروهش ایده‌ی “بزرگ‌ترین جاروبرقی مخصوص مه‌دود” با نام اسماگ فری را ارائه کرده‌اند. این دستگاه با همکاری استودیو روسخرده، ای‌ان‌اس‌ یوروپ، باب اورشم از دانشگاه تکنولوژی دلفت و اسماگ فری موومنت کراود در کیک‌استارتر ساخته شد. این پروژه از طرف شهر روتردام، بندر روتردام، انکو و دوئم فاوندیشن هم پشتیبانی شد.

دستگاه کاهش آلودگی هوا

این پروژه قصد دارد با ساختن “حباب‌های بدون مه‌دود” در فضاهای عمومی، ایده‌ی آسمان پاکیزه را تبلیغ کند و با این کار تجربه‌ی تنفس هوای پاک رایگان را به هم‌وطنان خود هدیه دهد. علاوه بر اینکه این کار راه‌حلی در ابعاد منطقه‌ای برای مقابله با مشکل آلودگی هوا است، باعث می‌شود که تجربه‌ی زندگی در آینده‌ای بدون مه‌دود را برای مردم به تصویر بکشد. این پروژه در چهارم سپتامبر در روتردام و با مراسمی که شهردار شهر، احمد ابوطالب در آن حضور داشت توسط آقای روسخرده افتتاح شد. برج اسماگ فری با استفاده از فناوری به ثبت رسیده‌ی یونی کار می‌کند. نمونه‌ی اولیه‌ی این دستگاه هفت متر طول دارد و قادر است که ۳۰۰۰۰ مترمکعب از هوا را در یک ساعت تمیز کند. این دستگاه برابر با یک کتری جوش برق مصرف می‌کند و همین مقدار برق را هم با استفاده از انرژی‌های پاک تولید می‌کند. این دستگاه با سرمایه‌ی جمع‌آوری‌شده از طریق کمپینی که در بیست و دوم جولای ۲۰۱۵ در کیک‌استارتر به راه افتاد، ساخته شد. فعلاً این برج در باغی در فیرهفسترت ۵۲ روتردام قرار دارد.
آقای روسخرده گفت: “این بزرگ‌ترین جاروبرقی دنیا است. این دستگاه هوای آلوده را از بالا کشیده و آن را تمیز می‌کند. فرآیند این کار به این صورت است: یونازیسیون مثبت، باردار کردن ذرات ریز خنثی، جذب مه‌دود توسط سطح یون منفی دستگاه، با یون‌های مثبت، که می‌توانند شارژ مثبت شوند. هوای تمیز از زیر خارج می‌شود که حبابی از هوای پاک را تولید می‌کند. این برج متحرک بوده و جابه‌جایی آن حدود یک روز و نیم طول می‌کشد.”
سطح مه‌دود با توجه به شاخص کیفیت هوا مشخص شده که توسط دولت و با مقایسه با مناطق دیگر تنظیم می‌شود. روسخرده گفت: “به‌عنوان‌مثال، جایی که من حالا هستم، در اسخیپل آمستردام، این شاخص ۳۳ است.” او در ادامه توضیح داد: “وقتی‌که این مقدار در هلند ۵۰ شود، شما باید ساختن راه و چیزهای دیگر را متوقف کنید چون این کار برای مردم مضر خواهد بود. من فکر می‌کنم وقتی‌که این میزان بالای ۱۸ یا ۲۰ شد، سازمان ملل گفت که این هوا دیگر سالم نیست. هدف این است که هوا را تا حد امکان پاکیزه کنیم، این کاری است که روی آن تمرکز کرده‌ایم.”

برج تصفیه هوا

جاروبرقی عظیمی که قرار است هوا را تمیز ‌کند - فردانما (۱)
جاروبرقی عظیمی که قرار است هوا را تمیز ‌کند - فردانما (۲)
جاروبرقی عظیمی که قرار است هوا را تمیز ‌کند - فردانما (۳)
جاروبرقی عظیمی که قرار است هوا را تمیز ‌کند - فردانما

آقای روسخرده قصد دارد که این ایده را برای پکن، بمبئی، مکزیکوسیتی، پاریس و لس‌آنجلس ارائه دهد. او گفت: “این پنج شهر فعلاً در صدر جدول قرار دارند. اما این مشکل در حال گسترش است. در ابتدا، مردم می‌گفتند:”این امکان ندارد” و حرف‌هایی ازاین‌دست، اما حالا، با اختراعات و چیزهای دیگر، بالاخره ما به این فناوری دست پیداکرده‌ایم. مردم در حال بیدار شدن هستند و این خبر خوبی است. البته این راه‌حل واقعی نیست. برای آن باید از فناوریی پاک و ماشین‌های الکتریکی استفاده کرد. اما من مجبور نیستم که منتظر بمانم، من می‌خواهم که همین حالا کاری انجام دهم و فکر می‌کنم که با نشان دادن اینکه آینده چطور می‌تواند باشد و چه حسی را به شما خواهد داد، بتوانم با ایجاد پیوندی ناگسستنی بین مردم و ایده‌ی آینده‌ای با هوای پاک، کاری کنم که در ده یا دوازده سال آینده، دیگر نیازی به این نوع طرح‌ها وجود نداشته باشد.”
یک نظر درباره “کاهش آلودگی هوا با جاروبرقی غول پیکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.