full screen background image

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری

11646 بار دیده شده

کمبود زمین کشاورزی در شهرهای بزرگ منجر به بوجود آمدن روش های نوینی مانند کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک شده است. نکته جالب توجه این است که در نوع این کشاورزی نوین به خاک نیاز ندارید.

Loading the player...

مزرعه‌ای شگفت‌انگیز در مکانی غیرمعمول در مرکز شهر تل‌آویو ساخته شد. این مزرعه هیدروپونیک شهری که در قالب برنامه “Green in the City” ایجاد شد، روی بام قدیمی‌ترین مرکز تجاری این شهر قرار دارد. این مزرعه که در دل ساختمان‌های بلندمرتبه قرار دارد بیش از ده هزار بوته سبزی برگ‌دار را به‌ صورت ماهانه در طول سال پرورش می‌دهد. در پرورش گیاهان در این مزرعه از کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک استفاده ‌شده است که هیچ نیازی به خاک ندارد. این نمونه موفق از کشاورزی شهری تنها نمونه‌ای از طرح‌های پایدار شگفت‌انگیزی است که در این مجموعه تجاری در حال پیاده‌سازی است که شامل زیستگاه پرندگان، مهدکودک درختی، پرورش زنبورعسل روی بام و حتی غار خفاش برای خفاش‌های میوه‌خوار بومی برای بازگشتن این پرندگان به ناحیه و… می‌شود.

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری-فردانما-آینده صنعت کشاورزی (۲)

توسعه کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک در کل شهر

به گفته سازمان ملل متحد بیش از ۵۴ درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود با نرخ رشد کنونی شهرنشینی تا سال ۲۰۵۰ این مقدار به ۵۰ درصد برسد. تولید مواد غذایی کافی برای جمعیت شهرنشین یکی از بحران‌ها و چالش‌های آینده خواهد بود که یکی از انگیزه‌های پروژه “Green in the City” است. ساخت این مزرعه در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت هیدروپونیک LivinGreen با همکاری بخش توسعه پایدار مرکز تجاری دیزنگوف راه‌اندازی شد. این پروژه با هدف افزایش آگاهی عمومی درباره بحران مواد غذایی، ارائه محصولات ارگانیک مقرون ‌به‌ صرفه به شهروندان تل‌آویو و تأمین ابزار مناسب و تجربه عینی توسعه کشاورزی شهری هیدروپونیک در بام خانه‌ها راه‌اندازی شد.

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری-فردانما-آینده صنعت کشاورزی (۷)

امروزه در این مزرعه بیش از ۱۰۰۰۰ بوته سبزی در ۱۷ نوع مختلف در هرماه پرورش داده می‌شود. فضای کلی پرورش این گیاهان در دو گلخانه به وسعت ۷۵۰ مترمربع است. این سبزیجات از جوانه‌های کوچک روی فیبرهای عایق با سیستم کشت میکروب در آب عمیق رشد می‌کنند. ریشه‌های این گیاه از طریق سوراخ‌هایی که روی این فیبرهای عایق نور خورشید و آب قرار دارند. مخازن آب با استفاده از پمپ‌های هوا اکسیژنه می‌شوند و میزان PH آب و مواد غذایی درون آب به‌دقت نظارت و ارزیابی می‌شوند.

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری-فردانما-آینده صنعت کشاورزی (۴)

در روش کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک بدون خاک سبزی‌ها با سرعت دو برابر حالت عادی و فاسدشدن بسیار کمتر رشد می‌کنند و میزان مصرف آب و نیاز به زمین نسبت به شیوه‌های سنتی کشاورزی بسیار کاهش‌یافته است. این سبزیجات همچنین بدون هیچ‌گونه کود شیمیایی و یا آفت کشی رشد کرده‌اند.

آموزش و ترویج کشاورزی شهری به شهروندان

هدف اولیه برنامه Green in the City، توسعه و ترویج کشاورزی شهری در کشور خاورمیانه و سایر کشورهای منطقه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های توسعه جامعه است. در این کارگاه‌های آموزشی چگونگی راه‌اندازی و استفاده از سیستم کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک در منزل به شهروندان آموزش داده می‌شود. در کارگاه‌های سایر موارد پرورش و استفاده از این گیاهان حتی طبخ آن‌ها آموزش داده می‌شود.

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری - فردانما - آینده صنعت و فناوری ۰۲

این سایت آموزشی دربرگیرنده نمایشگاه سیستم‌های کشت میکروب در آب عمیق، نمایش فیلم آموزش تکنیک‌های غذایی با سیستم‌های لوله‌کشی عمودی و افقی، واحد بیوگاز خانگی، نمونه گلخانه کوچک مخصوص محل زندگی و همچنین کیت‌های هیدروپونیک خانگی ساخته‌شده توسط شرکت LivinGreen می‌شود. سیستم‌های هیدروپونیک در مقیاس خانگی و تجاری توسط شرکت LivinGreen توسعه داده‌شده‌اند. تمامی محصولات کشاورزی تولیدشده در برنامه  Green in the City به فروش می‌رسند. اغلب این محصولات به ساکنین شهر تل‌آویو و رستوران‌ها فروخته می‌شود.

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری-فردانما-آینده صنعت کشاورزی (۸)

ایده ساخت مزرعه بر بام‌های شهر هنوز یک ایده جوان است اما پایه‌های یک موفقیت بزرگ را بنا گذاشته است. این طرح نه‌تنها ابزار تولید و پرورش غذای مورد نیاز شهروندان را به‌صورت ساده و مقرون‌ به‌ صرفه توسط خود افراد را فراهم می‌کند، بلکه به طرحی پایدار از نظر اقتصادی تبدیل‌شده است که فرصت فروش محصولات کشاورزی ارگانیک تولیدشده، سیستم‌های هیدروپونیک و کارگاه‌های آموزشی را فراهم آورده است. این طرح همچنین در حال برنامه‌ریزی برای توسعه فضاهای کشاورزی مشابه در چند سایت دیگر در شهر تل‌آویو است.

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری-فردانما-آینده صنعت کشاورزی

کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری - فردانما - آینده صنعت و فناوری ۰۳

با رشد و توسعه شهرنشینی یکی از معضلاتی که در آینده متوجه شهرهای خواهد شد تأمین غذایی شهروندان و دسترسی به مواد غذایی مقرون‌ به‌ صرفه است. کشاورزی شهری راهکاری است که علاوه بر پاسخ به این معضل می‌تواند به بهبود کیفیت زیست‌محیطی شهر، پایداری اقتصادی شهر و شکل‌گیری تعاملات اجتماعی در فضاهای مرتبط کمک کند.

منبع: سیتی فیوچر
4 نظر درباره “کشاورزی ارگانیک و هیدروپونیک روی بام مرکز تجاری

  1. الهام

    خاله من با تور ارمنستان که رفته بود برای بازدید از جاذبه های این کشور، این ایدرو از یکی از شهروندان ارمنستانی گرفت و وقتی اومد ایران تو باغ خودش این کار رو انجام داد.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.