full screen background image
تعیین منبع فیزیکی افسردگی در مغز-فردانما-آینده صنعت سلامت

کشف منبع فیزیکی افسردگی در مغز

2354 بار دیده شده

افسردگی یک بیماری روانی است اما بسیاری افراد همچنان آن را به عنوان یک موضوع روحی و روانی قبول ندارند. یک تیم بین‌‌المللی از محققان دانشگاه وارویک انگلستان و دانشگاه فودان چین ثابت کرده‌اند که افسردگی چیزی بیش از این است و توانسته‌اند تعیین کنند که افسردگی در کجای مغز شکل می‌گیرد.

جیان‌فنگ فنگ استاد دانشگاه‌های وارویک و فودان و یکی از اعضای تیم تحقیق بیان می‌کند: «بیش از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر در طول عمرشان دچار افسردگی می‌شوند، بیماری‌ای که در جوامع پیشرفته معمول است و ما حتی می‌توانیم بقایای پروزاک (یک داروی رایج برای درمان افسردگی) را در آب آشامیدنی شهری لندن ببینیم.»

کشف منبع فیزیکی افسردگی در مغز-فردانما-آینده صنعت سلامت

بر اساس یافته‌های این تحقیق که در ژورنال عصب‌شناسی «بِرِین» چاپ شده است، افسردگی در اثر تغییرات در الگوی اتصال در یک بخش کلیدی مغز تحت عنوان اُاِف‌سی ایجاد می‌شود. محققین از یک ام‌آر‌آی فوق‌دقیق استفاده کردند تا مغز بیش از ۹۰۰ نفر از افرادی را که ۴۲۱ از آنها مبتلا به اختلال افسردگی پیشرفته بودند را بررسی نمایند. محققان دریافتند که احساس فقدان و یا کمبود عزت نفس در این افراد مستقیماً به دو طرف اُاِف‌سی- اُاِف‌سی میانی و جانبی مربوط است.

درک افسردگی

اُاِف‌سی میانی که زمانی که ما مورد تشویق واقع می‌شویم تحریک می‌شود در افراد افسرده کاهش در اتصال عملیاتی از خود نشان داد. این موضوع نشان می‌دهد که چرا افراد افسرده، احساس ناامیدی، احساس کمبود عزت نفس و یا فقدان عزت نفس دارند. علاوه بر این، این امر منجر به اتصال عملیاتی ضعیف سیستم حافظه در هیپوکامپ (مرکز حافظه مغز) می‌شود.

کشف منبع فیزیکی افسردگی در مغز-فردانما-آینده صنعت سلامت

از طرف دیگر اُاِف‌سی جانبی در افراد افسرده، اتصال عملیاتی قوی‌تری از خود نشان داد. این بخش از اُاِف‌سی مسئول وقایع غیرپاداشی و تنبیهی است. در تحقیقات انجام گرفته، مشخص گردید که اُاِف‌سی جانبی دارای اتصال قوی با پیش‌گُوه (بخشی از مغز که مسئول حس به خود و خودآگاهی است) و شکنج زاویه‌ای (بخشی از مغز که مسئول بازیابی حافظه و توجه است) است؛ که این اتصال قوی باعث می‌شود تا افراد افسرده با توجه به یادآوری آسان تجارب منفی، به سختی بتوانند احساس خوبی در مورد خود داشته باشند.

این تحقیق می‌تواند به ما کمک نماید تا زندگی میلیون‌ها انسان را در سرتاسر جهان بهبود بخشیم و یک درمان بهتر برای افسردگی در مقایسه با درمان‌های فعلی پیدا کنیم.

کشف منبع فیزیکی افسردگی در مغز-فردانما-آینده صنعت سلامت

این تحقیق به ما این تذکر را می‌دهد که همانطور که فناوری‌های بهتر و به‌روزتر هوش مصنوعی را ایجاد می‌کنیم، باید به خاطر داشته باشیم که هنوز می‌بایست نحوه کار مغز انسان را به صورت کامل درک نماییم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.