full screen background image
کشف پروتئنی که منجر به احیا انسان خواهد شد-فردانما-آینده سلامت

کشف پروتئنی که منجر به احیا انسان خواهد شد

4168 بار دیده شده

تلاش‌های گسترده‌ای که در خصوص تحقیقات در سلول‌های بنیادی صورت گرفته، به دنبال احیا انسان بوده است. در حالی که در انسان فقط برخی از بافت‌ها تولید مجدد (احیا) می‌شوند، برخی حیوانات این قابلیت را دارند تا تمامی یک عضو را بازسازی کنند.
حیوان دیگری با قابلیت خود احیایی مورد مطالعه قرار گرفت و ما بخشی از آن چیزی که این توانایی قابل توجه را به این حیوان می‌دهد کشف کردیم. محققین دانشگاه دوک و مؤسسه تحقیقات ریه و قلب ماکس پلانک، پروتئین کلیدی احیای نخاعی در گورخرماهی را یافته‌اند.

کشف پروتئنی که منجر به احیا انسان خواهد شد-فردانما-آینده سلامت

احیا انسان توسط پروتئین سی‌تی‌اف‌جی

گورخرماهی یک ماهی معمولی است که می‌توان آن را با قیمت دو دلار از فروشگاه‌های حیوانات خانگی خریداری کرد. شاید اکتشافاتی که منجر به تحول در دانش پزشکی می‌شوند در جاهای بسیار ساده و دم‌دستی مخفی شده باشند. این ماهی بر خلاف انسان‌ها می‌تواند طناب نخاعی خود را که کاملاً منقطع و بریده شده را بازسازی نماید. برای این کار دو تکه از هم جدا شده یک پل می‌سازند و سلول‌هایی تولید می‌کنند که فاصله بین دو تکه قطع شده را پر می‌کنند. سپس سلول‌های عصبی از این پل عبور می‌کنند و نهایتاً آسیب برطرف می‌شود.

Loading the player...

محققین به دنبال ژن‌ها و پروتئین‌هایی بودند که این فرآیند را ممکن می‌ساخت. محققین یک پروتئین عجیب و جالب تحت عنوان سی‌تی‌اف‌جی (فاکتور رشد بافت همبند) کشف کردند که فقط توسط سلول‌هایی که پل را ساختند تولید می‌شود.

کشف پروتئنی که منجر به احیا انسان خواهد شد-فردانما-آینده سلامت

وقتی محققین مانع از ساخت این پروتئین شدند، ماهی نتوانست طناب نخاعی خود را ترمیم کند. از آنجایی که انسان‌ها و گورخرماهی ژن‌های کدبندی پروتئین مشابه دارند، وقتی این کار را بر روی نسخه انسانی سی‌تی‌اف‌جی انجام دادیم، فرایند بازسازی تسریع گردید.

زیست‌شناسی احیا حیوانات

اگرچه همانند سایر مطالعات در حوزه بازسازی حیوانات، فهمیدن فرایند انجام کار آسان‌ترین بخش کار است. محققین تصدیق می‌کنند که بدن پستانداران بسیار پیچیده‌تر است و تعمیم این فرآیند به انسان-حتی زمانی که مشخص شده است که چنین چیزی ممکن و شدنی است- مستلزم صرف زمان زیادی خواهد بود.

این مطالعه یکی از زیرشاخه‌های زیست‌شناسی تحت عنوان زیست‌شناسی احیا است که به مطالعه احیای حیوانات و تلاش برای تعمیم آن به انسان می‌پردازد.

کشف پروتئنی که منجر به احیا انسان خواهد شد-فردانما-آینده سلامت

اگرچه این مطالعه هیچ اکتشاف مستقیمی در خصوص بازسازی انسان ارائه نمی‌کند اما پیشرفت‌های انجام گرفته در حوزه زیست‌شناسی بازسازی انسان به صورت کلی، نه تنها نویددهنده بهبود و بازسازی اعضای بدن است بلکه نهایتاً روزی به نامحدود کردن عمر انسان منجر خواهد شد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.