full screen background image

کنترل اشیا از راه دور فقط با انگشتان خود

2681 بار دیده شده

با فناوری جدیدی که توسط گوگل در حال توسعه است در آینده توانایی کنترل اشیا از راه دور فقط با انگشتان خود را خواهیم داشت.

Loading the player...

شاید در مورد گوگل ای تی ای پی بدانید. بخشی از تک-جاینتس که مسئول اجرای ایده‌های عجیب‌وغریب و خلق فناوری‌های جدید می‌باشد. این بخش با معرفی پروژه‌ی سولی در اجلاس آی/او گوگل باعث شگفتی همه شد. سولی یک فناوری راداری است که به کاربران امکان می‌دهد تا بدون دست زدن به ابزارهایشان آن‌ها را کنترل کنند.

نحوه کنترل اشیا از راه دور

انگشتان شما از این پس اشیا را از راه دور کنترل خواهند کرد - فردانما (۱)

هرچقدر که صفحه‌ی نمایش شما کوچک‌تر باشد، امکان لمس کردن قسمت موردنظر سخت‌تر می‌شود، چون انگشتان شما بخش قابل‌توجهی از صفحه‌نمایش را اشغال کرده و نمی‌گذارد که شما تمام اطلاعات موجود در صفحه را ببینید. اینجاست که از پروژه‌ی سولی برای حل این مشکل استفاده می‌شود؛ چیپ کوچکی با استفاده از حسگر راداری می‌تواند با ارسال سیگنال‌هایی فاصله، حرکت و حجم اشیاء را تشخیص دهد. با استفاده از این خصوصیات حسگر می‌تواند اشاره‌های دست را هم تشخیص دهد. مدیر پروژه، ایوان پوپایری اعتقاد دارد که هدف نهایی پروژه ابزاری است که بتواند حرکات مربوط به دستورهای فناوری‌های معمول را تعیین کرده تا بتوان به‌صورت مستقیم و طبیعی با این ابزارها ارتباط برقرار کرد. فرض کنیم که شما می‌خواهید ساعت خود را تنظیم کنید، برای این کار کافی است که ادای تنظیم ساعت مچی را دربیاورید، یعنی انگشت اشاره‌ی خود را روی انگشت شست خود حرکت دهید. پروژه‌ی سولی می‌تواند اشاره‌ی دست را تشخیص داده و بر طبق آن دستور را انجام دهد.

کنترل اشیا از راه دور فقط با انگشتان خود - فردانما - آینده صنعت  و فناوری

این فناوری بسیار شگفت بر‌انگیز است چون نه‌تنها کاربر را از دست زدن به ابزارهای دارای صفحه‌ی نمایش بی‌نیاز می‌کند، بلکه در ابزارهای پوشیدنی بدون صفحه‌نمایش، مانند عینک و دستبند هوشمند هم قابل‌استفاده است. این چیپ بسیار کوچک بوده و در آینده کوچک‌تر هم خواهد شد، بنابراین سازندگان ابزارهای پوشیدنی می‌توانند به‌راحتی از آن در ابزارهایشان استفاده کنند. تنها مشکل اینجاست که این فناوری فعلاً از آزمایشگاه‌های ای تی ای پی بیرون نیامده و هنوز گوگل اطلاعات زیادی را در مورد آن منتشر نکرده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.