full screen background image

درمان نورون حرکتی با کاشت تراشه در مغز

2260 بار دیده شده

پزشکان توانسته‌اند با کارگذاشتن یک قطعه پیوندی در مغز فردی که از بیماری نورون حرکتی رنج می برد به او کمک کنند تا با اطرافیانش ارتباط برقرار کند.

Loading the player...

این بیماری سبب می شود اعصابی که مسئول عضلات خاصی در بدن هستند از کار بی‌افتند ، استفن هاوکینگ دانشمند معروف نیز به همین بیماری مبتلاست.
نیک رمزی، عصب شناس از دانشکده پزشکی اوترخت هلند دراین باره می گوید: «وقتی دستم را تکان می دهم جریان الکتریسیته ضعیفی از دستم راهی مغز می شود. برای فرد دچار فلج نیز چنین است. الکتریسته جریان پیدا می کند اما چون اعصاب حرکتی مغز آسیب دیده‌اند او نمی‌تواند تکان بخورد. به کمک این روش، وقتی الکتریسیته به سوی مغز می رود مستقیم به حسگری می رسد که در جمجمه کار گذاشته شده است. سیم‌ها هم زیر پوست قرار می گیرند تا خطر عفونت در کار نباشد.»

گامی برای مبارزه با بیماری نورون حرکتی

درمان نورون حرکتی با کاشت تراشه در مغز-فردانما-آینده سلامت

قطعه‌ای که در مغز جاسازی شده، فعالیت مغز را ثبت می کند و از طریق سیم‌ها سیگنال‌هایی را به وسیله‌ای شبیه یک ضربان ساز می فرستد. این وسیله به شکل بی‌سیم به کامپیوتر متصل است و سیگنال‌ها را معنا می کند. کافی است بیمار تصور کند که دستش را تکان می دهد تا سیگنالی به دستگاه فرستاده شود. نیک رمزی می افزاید: «واقعیت این است که برای انتخاب حروف، شما به این نرم افزار ساده نیاز دارید. این عامل دست و پا‌ گیری است زیرا در ۹۰ درصد اوقات، بیمار منتظر می‌ماند تا حروفی که او نیاز دارد، روی صفحه نمایش روشن شوند. می توان کمی سرعت این کار را افزایش داد اما نمی‌توان خیلی سریعترش کرد.»

پژوهشگران می‌خواهند در گام بعدی، این شیوه را روی بیست بیمار آزمایش کنند. با توجه به نتایج به دست آمده، آنان امیدوارند بتوان زمان جراحی را کاهش داد و این نرم افزار را بهبود بخشید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.