full screen background image
گاهی دير خبر می‌شويم، وقتی که پايه‌های کسب‌وکارمان فرو ریخته دکتر سید کامران باقری!

گاهی دير خبر می‌شويم، وقتی که پايه‌های کسب‌وکارمان فرو ريخته!

3164 بار دیده شده
 پيمانکاران مديريت پارکينگ‌ها را تصور کنيد. تعداد آنها در اطراف ما (به ويژه در شهرهای بزرگ) کم نيست. کسب‌وکار عمدتاً محله‌ای آنها خيلی هم پيچيده‌ نيست. آنها يا صاحب ملک هستند يا مديريت پارکينگ را احتمالاً در یک مناقصه می‌برند. بعد تعدادی نيروی انسانی کم‌هزينه را به صورت پيمانی استخدام می‌کنند. تعدادی از آنها را در دروازه ورودی و خروجی پارکينگ می‌گمارند تا بر اساس هزينه ثابت ورودی يا به ازای زمان ماندگاری در پارکينک، از مشتريان هزينه دريافت کنند. چند نفر هم در محيط پارکينگ گمارده می‌شوند (بسته به بزرگی و کوچکی و فضای پاکينگ) تا مشتريان را راهنمایی کنند.

تنها درآمد آنها همين هزينه ماندگاری در پارکينگ است و سود آنها از تفاوت درآمد حاصله و هزينه‌های عمدتاً پرسنلی حاصل می‌شود. به همين منظور آنها بايد شبکه‌ای برای تامين نيروهای انسانی عمدتاً کم‌سواد، بی‌مهارت و کم‌تجربه داشته باشند تا بتوانند به راحتی تعداد کافی از آنها را گردهم آورده و در صورت نياز جايگزين کنند. احتمالاً بخشی از مدل کاری موجود آنها هم فراهم آوردن محيط زندگی حداقلی شبانه‌روزی برای اين کارگران باشد. از آنجا که حجم ورودی به پارکينگ در گرو عواملی است که در اختيار پيمانکاران پارکينگ نيست، تمرکز اصلی آنها بر کاهش هزينه است. اندک نوآوری‌های اين حوزه (مثل استفاده از کارت ورود و خروج يا اتوماتيک کردن مسير ورود يا خروج) هم در همان راستا بوده است.

اما در اين ويدئو، مدل کسب‌وکاری به تصوير درآمده که تمام فرضيات اين حوزه را به هم زده است. به يکباره مديريت پارکينگ به کسب‌وکاری دانشی و پيشرفته تبديل شده است. نقش مستقيم نيروی انسانی بسيار ناچيز شده و نيروی انسانی مرتبط با آن هم عمدتاً برنامه نويس‌های رايانه‌ای، متخصصان هوش مصنوعی و طراحان و سازندگان ماشين آلات هوشمند است. برای نخستين بار در اين کسب‌وکار، نياز و راحتی مشتری محور طراحی مدل کسب‌وکار قرارگرفته است. اين کسب‌وکار به شدت اطلاعات محور خواهد بود چون کاملاً معلوم است که چه کسانی، چه زمانی و معمولاً به چه ميزانی به اين خدمت نياز دارند. آنگاه همين حجم انبوه اطلاعات می‌تواند مبنای مدل‌های درآمدی اطلاعات محور شود. برای مثال، خدمات اين پارکينک می‌تواند بسيار ارزان يا مجانی باشد. در عوض می‌توان از پلتفورم نرم‌افزاری مربوطه که روی گوشی همراه افراد نصب می‌شود، برای تبليغ هوشمند انواع کالاهای مرتبط با خودرو يا راننده مربوطه استفاده شود. اين کسب‌وکار به راحتی می‌تواند منطقه‌ای، ملی يا حتی بين‌المللی شود.

نتيجه اين که اين کسب‌وکار از پايه و اساس با کسب‌وکار موجود مديريت پارکينگ متفاوت است و احتمالاً آن را به کلی نابود خواهد کرد (شما باشيد، پيشنهاد اين همه آسایش و اطمينان را ارزان يا مجانی دريافت کنيد، آن را رد می‌کنيد و سراغ پارکينگ‌های امروزی می‌رويد؟). با اين وجود اين کسب‌وکار آنقدر از نظر دانشی و مدل کسب‌وکار با مدل‌های موجود متفاوت است که احتمالاً هيچکدام از بنگاه‌های موجود مديريت پارکينک حتی از ورود آن با خبر نخواهند شد و حتی اگر بشوند (با توجه به فاصله زياد دانشی و تجربی از اين حوزه جديد)، کار زيادی از دستشان برنخواهد آمد. بنابراين روزی چشم باز می‌کنند و می‌بينند که کل پايه‌های کسب‌وکارشان فرو ريخته و کاری از دستشان برنمی‌آيد. آن روز احتمالاً خيلی هم دور نخواهد بود.

آيا شما به تعبير چنين تغييری در کسب‌وکار خود فکر کرده‌ايد؟ آيا ممکن است نشانه‌های تهديد جدی آينده، همين الان در جلوی چشمتان باشد اما به دليل تفاوت حوزه دانشی، متوجه حضور آن نشويد؟


نویسنده: سید کامران باقری
4 نظر درباره “گاهی دير خبر می‌شويم، وقتی که پايه‌های کسب‌وکارمان فرو ريخته!

 1. محمد

  مرسی از مطالب مفیدتون، همیشه تصور می‌کنیم که این احتمال برای بعضی از شغل ها میتواند باشه، اما با این مطلب به نظر میاد این تهدید برای همه نوع کسب و کاری وجود دارد…

  پاسخ
 2. پرویز

  خوب تکنولوژی کامپیوتر ربات و ماشین الات برای همین اختراع شدند
  کاهش نیرویی انسانی کاهش خطای انسانی کاهش هزینه تمام شده و توان رقابت بالاتر

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.