full screen background image

گشایش مسير طراحی انسان!

2664 بار دیده شده
Loading the player...

روزِ قبل از تولدش، به والدین لیلا ریچاردز گفته شد که دخترشان خواهد مرد. وقتی‌که این دختر ۱۴ هفته داشت، بیماری لوسمی حاد لنفوبلاستی (ALL) در او تشخیص داده شد. دکترش مورد او را این‌گونه شرح داد: “یکی از تهاجمی‌ترین انواع بیماری که ما تا حالا دیده بودیم.”

بعدازاینکه چندین شیوه‌ی درمانی با شکست روبرو شد، ازجمله چندین دوره شیمی درمانی و پیوند مغز استخوان، دیگر روشی نبود که دکترها بتوانند از آن استفاده کنند.

مادر لیلا در یک بیانیه‌ی مطبوعاتی در بیمارستان گفت که: “دکترها نمی‌خواستند بگویند که دیگر کاری از دستشان ساخته نیست و تنها کار، انجام مراقبت‌های تسکینی است.” او در ادامه گفت: ” ما نمی خواستیم مراقبت‌های تسکینی را قبول کرده و از دخترمان قطع امید کنیم، برای همین از دکتر خواستیم هر کاری که می‌تواند انجام دهد.”

و این کار را انجام دادند. درواقع آن‌ها کاری را کردند که تا آن زمان انجام‌نشده بود. برای اولین مورد در نوع خود، تیمی از بهترین پزشکان بیمارستان کودکانِ گریت اوموند استریت (GOSH) از یک نوع درمان جدیدِ اصلاح ژنتیکی استفاده کردند تا نوعی سلول ایمنی به نام “دیزاینر” خلق کنند که کار آن از بین بردن نوعی سرطان خونی است که به دارو مقاومت نشان می‌دهد.

این روش جواب داد و حال لیلا از دست سرطان خلاص شده است.

این روند درمانی، که قبل از آن فقط روی موش‌ها آزمایش‌شده بود، شامل اضافه کردن ژنی جدید به سلول‌های نوعی از یک اهداکننده است. تی، نوعی سلول ایمنی است که با ناهنجاری‌ها و عفونت‌ها مبارزه می‌کنند، و این ژن آن‌ها را مقابل سرطان خون مسلح می‌کند. با استفاده از ابزار مولکولی که مانند قیچی دقیقی عمل می‌کنند، ژن‌های مخصوص، طوری بریده‌شده که به سلول‌های تی خصوصیات ویژه‌ای بدهند. اول این سلول‌ها از داروهای ضد سرطان غیرقابل تشخیص می‌شوند. چون به‌صورت معمول این داروها آن‌ها را از بین می‌برند. بعد آن‌ها طوری برنامه‌ریزی می‌شوند که فقط سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهند.

وسیم قاسم، پروفسور درمان ژنی و سلولی در موسسه‌ی سلامت کودکانِ دانشگاه کالج لندن و همین‌طور مشاورِ ایمونولوژیست در GOSH گفت: “این روش درمانی در مرحله‌ی کاملاً آزمایشی بود و ما مجبور بودیم که مجوزهای ویژه‌ای را بگیریم، اما این دختر برای این نوع درمان کاملاً مناسب بود.”

بعدازاینکه درمان انجام شد، لیلا چندین ماه را در محیطی ایزوله نگه‌داری شد تا در مقابل عفونت‌ها محافظت شود، چون سیستم ایمنی بدن او بسیار ضعیف شده بود. به‌تدریج علائمی از عمل کردن این شیوه‌ی درمانی در او دیده شد.

پروفسور پال ویس، مدیر پیوند مغز استخوان در GOSH و پزشک ارشد لیلا گفت: “چون این اولین باری بود که این شیوه به کار می‌رفت، ما نمی‌دانستیم که آیا درمان جواب داده است نه، یا اینکه چقدر طول می‌کشد که جواب دهد. وقتی‌که بالاخره درمان جواب داد، ما از خوشحالی سر از پا نمی‌شناختیم.” او ادامه داد: “سرطان خون او بسیار تهاجمی بود و چنین واکنشی شبیه به معجزه بود.”

وقتی پزشکان مطمئن شدند که سلول‌های سرطان خون از بین رفته‌اند، برای جایگزین کردن خون و سیستم دفاعی بدن لیلا که به خاطر این روش درمانی کاملاً از بین رفته بود، به او مغز استخوان پیوند زدند.

در حال حاضر این دختر کوچولو به خانه رفته و به‌صورت دوره‌ای برای معاینه‌ی عمومی، دکترهایش را می‌برند. والدینش از پیشرفتی که او داشته در شگفتی هستند.

پدر او اشلی ریچاردز گفت: “من شانس خود را امتحان کردم و حالا او می‌ایستد،  شادی می‌کند و می‌خندد.” او این‌طور ادامه داد: “قبل از درمان، او خیلی ضعیف بود، وحشتناک بود، وحشتناک! من واقعاً شکرگزارم.”

بااینکه این درمان موفقیت بزرگی به‌حساب می‌آید، متخصصان مطمئن نیستند که این روش در بیماران دیگر نیز به همین خوبی عمل کند.

قاسم گفت: “ما این روش را بر روی یک دختر کوچولوی بسیار قوی امتحان کردیم، ما نمی‌توانیم به‌راحتی ادعا کنیم که این روش برای تمام بچه‌ها جوابگو خواهد بود.” او در ادامه گفت: “اما این‌ یک نقطه‌ی عطف در استفاده از فناوری جدید مهندسی ژنتیک است و تأثیرات آن بر روی این بچه بسیار حیرت‌آور بود. اگر این مورد تکرار شود، می‌تواند به‌عنوان گامی بزرگ در راه درمان سرطان خون و دیگر انواع سرطان شناخته شود.”

در حال حاضر آزمایش کامل بالینی آن برنامه‌ریزی‌شده و قرار است که از اوایل سال ۲۰۱۶ شروع شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.