full screen background image
۵ روند احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷ - فردانما - آینده صنعت و فناوری

۵ روند احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷

8384 بار دیده شده

پنج سال پیش اگر کسی ترکیب فین تک را می‌شنید، چشمانش گرد می‌شد که فین تک دیگر چیست؟ امروز فین‌تک به بخشی مهم در پرداخت‌های الکترونیکی و استارت‌آپ‌ های فناوری تبدیل شده و خیلی‌ها تصور می‌کنند فین‌تک یکی از هیجان‌ انگیزترین و جذاب‌ترین بخش‌های کسب‌وکار در سال‌های اخیر بوده است.

از ده سال پیش که تراکنش‌های بانکی آنلاین شد، تجربه استفاده از خدمات بانکی چقدر جذاب‌تر شد؟ کارآفرین‌هایی که پول نداشتند و انگیزه بالایی داشتند، در ایران و جهان چهره بانکداری را تغییر دادند. آنها رویایی داشتند و هنوز هم کسانی تصور می‌کنند همه چیز می‌تواند بیشتر از این تغییر کند. امروز پلتفرم‌های تامین مالی جمعی هم توجه‌های زیادی را به خودش جلب کرده و احتمالا در آینده نزدیک شاهد تغییر کانون‌های توجه خواهیم بود. فین‌تک در حال تغییر جامعه است و در ادامه به چند نمونه از روندهای احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷ می‌پردازیم.

تغییرهای احتمالی  فین تک در صنعت بانکداری و سرمایه گذاری

روندهای احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷ -فردانما - مالی و بانکداری - آینده صنعت و فناوری

تلفن همراه جایگزین کارت بانکی

به مرور تعداد کسانی که ترجیح می‌دهند تراکنش‌های بانکی و پرداختی‌شان را به کمک تلفن همراه انجام دهند بیشتر می‌شود. پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۲۱ تعداد کارت‌های بدون تماس دو برابر خواهد شد. بزودی تعداد کسانی که ترجیح می‌دهند به جای حمل کیف پول و کارت‌های پلاستیکی فقط تلفن همراه‌شان را همراه داشته باشند به حدی می‌رسد که پرداخت‌های بدون تماس به جریان اصلی پرداخت تبدیل می‌شود. این موضوع درنهایت به مرگ کارت‌های اعتباری و نقدی منجر می‌شود و احتمالا بانک‌ها ضررهای هنگفتی در این بخش داشته باشند. بتازگی تلاش‌هایی برای استفاده از NFC و فناوری‌های مبتنی بر تلفن همراه انجام شده است و بزودی با رفع موانع قانونی شاهد تحولی جذاب خواهیم بود.

 

روندهای احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷ -فردانما - مالی و بانکداری - آینده صنعت و فناوری

شیوه های جدید برای حفظ امنیت

امنیت در بحث‌های مالی همیشه دغدغه همه است. با گسترش فناوری همیشه شاهد بهبود امنیت بوده‌ایم و دسترسی به اطلاعات مردم برای هکرها سخت‌ و سخت‌تر شده است. به مرور شاهد رشد روش‌های بیومتریک خواهیم بود و همین موضوع امنیت پرداخت‌ با تلفن همراه را افزایش خواهد داد. فناوری‌های مبتنی بر اثر انگشت، تشخیص چهره و اسکن عنبیه، دوران جدیدی از امنیت را ایجاد خواهد کرد. یکی از بانک‌های ایرانی هم بتازگی استفاده از اثر انگشت برای ورود به درون اپلیکیشن بانک را عملیاتی کرده است.

فناوری نو در صدور فاکتور

یکی از غیرقابل‌‌تحمل‌ترین بخش‌های خرید و پرداخت، فاکتور است. هرقدر فناوری توانسته ظاهر و باطن پرداخت را تغییر دهد، فاکتورها هنوز پروسه ای سنتی دارند. فاکتور صادر کردن در حال حاضر بخش سخت معاملات در نقطه فروش است. گفته می‌شود نقطه فروش به نقطه سرویس تبدیل می‌شود و ما شاهد تغییر جدی در فرآیند فاکتور صادر کردن و پرداخت‌های آن خواهیم بود.

روندهای احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷ -فردانما - مالی و بانکداری - آینده صنعت و فناوری

 

افزایش توقع با بروز شدن فین‌تکها

با آمدن «آمازون گو» توقع‌ها افزایش می‌یابد. هنگام درخواست خدمت یکی از عوامل تعیین‌کننده کیفیت، زمان رسیدن به خدمت است. مردم انتظار دارند به محض این که درخواستی را مطرح می‌کنند، پاسخ‌شان را بگیرند. همین موضوع باعث شده کسب‌وکارها مدام خودشان را تغییر دهند. مردم انتظار دارند بسته‌شان از آمازون را بلادرنگ دریافت کنند. انتظار دارند تاکسی که از اوبر سفارش داده‌اند بلافاصله پیش پایشان باشد. سال ۲۰۱۷ کسب‌وکارهایی که این بخش از تجربه کاربری را بهتر تامین کنند، موفق‌تر خواهند بود.

بازارهای نوظهور عرصه رقابت

آفریقا، هندوستان و دیگر بازارهای نوظهور امسال بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. حتی کسی مثل زاکربرگ (بنیانگذار فیسبوک) هم در فین‌تک آفریقا سرمایه‌گذاری کرده است. در این کشورها بسیاری از مردم از دسترسی به خدمات مالی و بانکی مرسوم محروم هستند و فناوری و موبایل به کمک افراد آمده است تا بتوانند با کمک این ابزارها راحت‌تر تجارت کنند. پرداخت‌های موبایلی و تراکنش‌های فردبه‌فرد از پرطرفدارترین خدمات فین‌تک در این بازارهای نوظهور است.
رابطه با حاکمیت‌ها تعیین‌کننده می‌شود.

روندهای احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷ -فردانما - مالی و بانکداری - آینده صنعت و فناوری

احتمالا سال ۲۰۱۷ چالش‌های فین‌تک در جهان جدی‌تر می‌شود. اگر زمانی زاکربرگ در اتاق خوابگاهش فیسبوک را درست کرد، امروز کسی می‌تواند در فین‌تک کاری را پیش ببرد که بتواند ارتباطاتی بهتر و قوی‌تر با موجودیت‌های بزرگ مانند حاکمیت‌ها برقرار کند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فین‌تک جنبه نوآوری برهم‌زننده بودن آن است. نمی‌توان انتظار داشت فین‌تک‌ها نظم موجود را برهم بزنند و حاکمیت‌ها کاری به آن نداشته باشند. سال ۲۰۱۷ توجه دولت‌ها به فین‌تک بیشتر می‌شود و برگ برنده دست کسی است که ارتباطات بهتری با تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرها برقرار می‌کند.
4 نظر درباره “۵ روند احتمالی فین تک در سال ۲۰۱۷

  1. atiye

    یکی از اقوام من امسا,به این کشور رفته بود و از تاثیرات شروع فین تک در این کشور برایمان تعریف کرد. امیدوارم به زودی در همه کشورها این فناوری راه اندازی شود.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.