full screen background image

ربات قابل بلعیدن که معده را پاکسازی می‌کند

5114 بار دیده شده

تیمی از دانشمندان آمریکایی و انگلیسی، ربات قابل بلعیدن ساخته اند که قرار است برای حذف اشیاء خارجی از معده مورد استفاده قرار گیرد.

Loading the player...

ربات قابل بلعیدن اریگامی که از یک آهن ربای متصل به گوشت خشک شده مورد استفاده در تولید روکش سوسیس ساخته شده است، می‌تواند با بیرون کشیدن اجسام بلعیده شده از بدن انسان و قابل بلع بودنش، علم پزشکی را متحول کرده و همچنین اجسام بلعیده شده را بدون جراحی از بدن بازیابی کند.

کاربرد ربات اوریگامی در صنعت پزشکی 

این ربات نیازی به منبع نیرو نداشته و درون یک قرص یخی فشرده می‌شود تا درون معده پس از ذوب شدن باز شود. هدف اصلی این ربات اوریگامی، بیرون کشیدن سریع اجسام بلعیده شده یا ترمیم زخم در پوشش معده است.

ربات قابل بلعیدن که معده را پاکسازی می‌کند-فردانما-آینده صنعت پزشکی

ربات قابل بلعیدن چطور کار می کند

ربات قابل بلعیدن که معده را پاکسازی می‌کند-فردانما-آینده صنعت پزشکی

زمانی که این ربات در معده حضور دارد، می‌توان آن را با استفاده از میدان‌های مغناطیسی برای حرکت به سمت اجسام هدایت کرد. در زمان نزدیک شدن به جسم خارجی ربات آن را با استفاده از آهنربایی که به بدنه آن متصل است، برمی‌دارد. به گفته محققان، سالانه حدود ۳۵۰۰ باتری در آمریکا بلعیده می‌شود که اگر برای مدت طولانی در بدن باقی بمانند، زنگ زده و مواد شیمیایی خطرناک را درون پوشش معده آزاد می‌کنند که بافت را می‌سوزاند. آن‌ها معتقدند که این ربات می‌تواند به حرکت سریع تر باتری در سیستم گوارشی پیش از تجزیه شدن آن کمک کند.

در نهایت می‌توان از این ربات‌های اوریگامی برای ترمیم زخم ها یا انتقال دارو نیز استفاده کرد. دانشمندان قصد دارند حسگرهایی را به این ربات گوشتی افزوده و آن را مجددا طراحی کنند تا بتواند بدون نیاز به آهن ربا درون بدن حرکت کند. البته این نخستین بار نیست که محققان فناوری ردیاب قابل بلع را معرفی کرده‌اند. ردیاب‌های رادیواکتیو برای پیگیری مسیرهای دارو در بدن استفاده می‌شود. حسگرها نیز درون قرص قرار گرفته تا علائم حیاتی را پس از بلعیده شدن دارو بررسی کنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.