full screen background image

بارگزاری دانش به مغز انسان | فیلم ماتریکس واقعی شد

3959 بار دیده شده

دانشمندان معتقدند بارگزاری دانش به مغز انسان – مشابه آنچه در فیلم‌های علمی تخیلی مثل ماتریکس انجام می‌شد- به زودی محقق خواهد شد.

Loading the player...

بارگزاری دانش به مغز انسان توسط شبیه ساز 

محققین ادعا می‌کنند که یک شبیه‌ساز ساخته‌اند که می‌تواند اطلاعات را مستقیماً درون مغز انسان بارگذاری کرده و در مدت زمان بسیار کوتاهی به آنها یک مهارت جدید را آموزش دهد. این دانشمندان معتقدند که این شبیه‌ساز می‌تواند اولین قدم برای توسعه نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای باشد که آموزش سریع ماتریکس- مانند را به واقعیت مبدل می‌کند.

در فیلم ماتریکس، نئو- بازیگر نقش اول فیلم- پس از بارگذاری هنر رزمی به صورت مستقیم در مغزش، قادر است کونگ‌فو را ظرف مدت چند ثانیه یاد بگیرد.

بارگزاری دانش به مغز انسان فیلم ماتریکس واقعی شد - فردانما - آینده صنعت و فناوری (۳)

خلبان شدن به سادگی گذاشتن یک کلاه بر سر

دانشمندانی از آزمایشگاه‌های اچ‌آرال که در کالیفرنیا واقع است، بیان می‌کنند که راهی برای تقویت یادگیری- البته در مقیاسی کوچکتر از آنچه در فیلم هالیوودی ماتریکس دیده شد- یافته‌اند. این دانشمندان سیگنال‌های الکتریکی مغز یک خلبان آموزش‌دیده را مورد مطالعه قرار داده و سپس داده‌های آن را درون مغز خلبانان تازه‌کار بارگذاری کردند و آنها توانستند یک هواپیما را در یک شبیه‌ساز واقعی پرواز به پرواز درآورند.

این مطالعه که در ژورنال «فرانتیرز این هیومن نوروساینس» چاپ شده، نشان می‌دهد که مهارت خلبانی افراد مورد آزمایشی که تحریک مغزی را از طربق کلاهک دارای الکترود – که بر روی سر افراد قرار می‌گیرد- دریافت کردند در مقایسه با گروه پلاسبو ۳۳ درصد بهتر بود.

دکتر متئو فیلیپس توضیح می‌دهد: «سیستم ما یکی از اولین‌ها در نوع خود است. این یک سیستم تحریک مغز است. این سیستم مشابه فیلم‌های علمی تخیلی است اما پشتوانه علمی زیادی برای توسعه این سیستم وجود دارد. کار ویژه‌ای که ما بر آن تمرکز کردیم خلبانی هواپیما بود که نیازمند هم‌افزایی عملکردهای شناختی و عصبی است. وقتی شما چیزی را یاد می‌گیرید مغز شما از لحاظ فیزیکی تغییر می‌کند و در قالب فرآیندی تحت عنوان نوروپلاستی ارتباطاتی درون مغز ساخته شده و تقویت می‌شوند. برخی عملکردهای خاص مغز ما همانند صحبت کردن یا حافظه، در بخش‌های خاصی از مغز قرار گرفته‌اند که از لحاظ بزرگی به اندازه انگشت کوچک شما هستند.»

بارگزاری دانش به مغز انسان فیلم ماتریکس واقعی شد - فردانما - آینده صنعت و فناوری (۱)

دکتر متئوس معتقد است که تحریک مغزی در نهایت می‌تواند برای کارهایی مانند یادگیری، رانندگی، آماده شدن برای آزمون و یادگیری زبان مورد استفاده واقع شود. دکتر متئوس بیان می‌کند: «کاری که سیستم ما انجام می‌دهد این است که تغییرات آن بخش‌هایی از مغز را که به هنگام یادگیری دچار تغییر می‌شوند، هدف قرار می‌دهد. این روش به خودی خود کاملاً قدیمی است. در واقع مصریان باستان ۴۰۰۰ سال پیش، از ماهی الکتریکی برای تحریک کردن و کاهش دادن درد استفاده کردند. حتی بن فرانکلین به سر خود جریان‌های الکتریکی وصل کرد؛ اما پژوهش و بررسی علمی و دقیق این روش‌ها در اوائل سال ۲۰۰۰ آغاز شد و ما اکنون دامنه این تحقیقات را به منظور ایجاد یک تحریک دقیق و شخصی‌سازی‌شده به بهترین روش مؤثر ممکن توسعه داده‌ایم. زمانی که کاری انجام می‌دهیم، مغز شما و مغز من کاملاً متفاوت از هم عمل می‌کنند. آنچه ما یافته‌ایم این است که به نظر می‌رسد  تحریک مغزی در بهبود آموزش و یادگیری مؤثر است.»

بارگزاری دانش به مغز انسان فیلم ماتریکس واقعی شد - فردانما - آینده صنعت و فناوری (۲)

 ضمناً بد نیست بدانید که مطالعه‌ای که اخیراً انجام گرفته نشان می‌دهد که افراد باهوش خیلی راحت‌تر در کار دچار حواس‌پرتی می‌شوند.
یک نظر درباره “بارگزاری دانش به مغز انسان | فیلم ماتریکس واقعی شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.