full screen background image

اولین دوچرخه برقی که با انرژی خورشیدی کار می کند

4395 بار دیده شده

در این  دوچرخه برقی  خورشیدی آینده صنعت حمل و نقل و انرژی خورشیدی بهم گره خورده است.

Loading the player...

معضل تامین انرژی دوچرخه برقی

با افزایش گرمای زمین و کاهش منابع فسیلی، استفاده از وسایلی که با انرژی های پاک کار می کنند رونق بسیاری گرفته است. یکی از آنها دوچرخه های برقی است که می تواند جایگزین وسایل نقلیه شود. اما تامین انرژی این دوچرخه ها می تواند مشکل ساز باشد. یک شرکت هلندی با همکاری دانشجویان دانشگاه فنی شهر آیندهاون پیش نمونه یک دوچرخه خورشیدی را ساخته اند.

مارک پیترز مدیر عامل این شرکت سولار اپلیکیشن می گوید: «ما اولین دوچرخه برقی با صفحه خورشیدی در چرخ ساخته ایم. باتری این دوچرخه در طول روز و یا موقع رکاب زدن شارژ می شود.»

آینده صنعت حمل و نقل اولین دوچرخه برقی با انرژی خورشیدی - فردانما

اولین دوچرخه با انرژی خورشیدی

اولین دوچرخه های انرژی خورشیدی دهه هشتاد میلادی به بازار آمدند اما صفحه های خورشیدی را مانند تریلر یدک می کشیدند. حال با پیشرفت های بدست آمده در فناوری انرژی خورشیدی، سلول یا صفحه های خورشیدی روی چرخ جلوی این دوچرخه هلندی قرار دارد که حتی در وضعیت غیر آفتابی مثلا روزهای بارانی نیز بخوبی کار می کند. قرار است این دوچرخه ها سال ۲۰۱۸ به بهای ۲۸۰۰ یورو به بازار بیایند.

مارک پیترز گفت: «مهمترین نوع آوری کار همکاران ما است، دانشجویان. ما با دانشجویانی کار کردیم که گفتند می توانند برای مشکل تامین انرژی خورشیدی در شرایط سایه یا کم نور و یا شب راه حل پیدا کنند. راه حل ابتکاری آنها با استفاده از علم الکترونیک واقعا جالب بود.»

دوچرخه یکی از وسایل نقلیه محبوب هلندی ها است و یک چهارم سفرها در این کشور با دوچرخه انجام می شود. در سال های اخیر اقدامات مختلفی برای بهبود دوچرخه سواری در این هلند انجام شده است. یکی از مهمترین آنها احداث مسیر دوچرخه خورشیدی ۳۵ هزار کیلومتری در شمال کشور است. این مسیر رکاب زنی که صفحه های خورشیدی در آن جاسازی شده سال گذشته بهره برداری شد و انرژی تولید شده آن بیش از میزان مورد انتظار بود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.